Baltischer Küstenwanderweg - Nemunas delta

Nemunas delta

Vogelbeobachtung in den Auen des Nemunas-Deltas

Rusnė – Šilutė – Kintai – Ventė: 59 km, 3 oder 4 Tage.

Die Insel Rusnė im Regionalpark Nemunas-Delta ist von den Gewässern des Nemunas-Flusses und seiner Nebenflüsse umgeben. Zugvögel halten hier an, um sich auszuruhen, und es ist die Heimat einer Kolonie großer Kormorane. Die Fläche der Insel beträgt 45 km 2 , sie ist durch eine Brücke mit dem Festland verbunden. Die Insel Rusnė ist in Litauen berühmt dafür, dass sie unter dem Meeresspiegel liegt. Das historische Zentrum von Rusnė bietet authentische Holzarchitektur, farbenfrohe Gebäude mit bunten Fensterläden und Dekorationen. Der Ostseeküstenwanderweg führt durch das Dorf Šilutė, das den für Ostpreußen charakteristischen Baustil aufweist. Von Šilutė bis Kintai folgt der Weg einem niedrigen Flachland, das durch Polder – ein System von Dämmen und Kanälen – vor den Fluten des Nemunas-Deltas geschützt ist. Unweit von Kintai überquert der Baltische Küstenwanderweg den Fluss Minija, an dessen Ufern sich ein ethnografisches Dorf (Mingės) befindet. Hier breitet sich vor dem Auge eine Tieflandlandschaft am Meer mit riesigen Feuchtgebieten und Teichen aus.

 
BirdsinNemunasdeltaRKphoto

Vidējs69. posms. Rusnes sala.

Rusnė sala – izcila dzīvnieku vērošanas vieta

Jūrtakas sākums atrodas Rusnes ciemā uz Rusnes salas. Jūrtaka pa Neringos un K. Jukštaičio ielām izved uz Rusnes ciema krasta promenādi, kas stiepjas gar Pakalnes upi  – vienu no Nemunas deltas attekām. Tālāk Jūrtaka izved cauri Rusnes ostiņai un līdz pat Pakalnes ciemam izlokās pa Rusnes polderu dambjiem, atklādama skaistus skatus uz krāsaino salas apbūvi un vītoliem, kas līgst pāri Pakalnes ūdeņiem. Arī aiz Pakalnes ciema līdz pat Uostadvario bākai maršruts g.k. ved pa Rusnes polderu dambjiem, kuri apjož un caurauž zemo salu, (salā ir vieta, kas atrodas zem jūras līmeņa) pasargājot to no applūšanas. No bākas līdz pat Rusnes ciemam (izņemot pašu Uostadvaris ciemu, kur taka iet gar Atmatas upes krasta poldera dambi), Jūrtaka ved gar asfaltētā ceļa malu. Rusnes ciemā pa Kuršmarių un Taikos ielām tā aizved uz sākuma punktu. Rusnes sala atrodas Nemunas deltas reģionālajā parkā. Polderu dambji ir lieliska vieta, no kuriem zemajā līdzenumā var vērot savvaļas dzīvniekus  – stirnas, aļņus un putnus pavasara un rudens migrāciju laikā.


ŠilutėRKphoto

Viegls70. posms. Rusnė – Šilutė.

Šilute – autentiska mazpilsēta ar šarmu

Rusnė ciemā pa Taikos un Kuršmarių ielām Jūrtaka šķērso Rusnes tiltu pāri Atmatas upei, kas ir viena no Nemunas deltas attekām. Tālāk Jūrtaka stiepjas gar ceļa malu kā atsevišķi atdalīta josla un turpinās līdz Šilutei. Īsi pirms Šilutes ir jāiet gar ceļa malu. Šilutē ir jāšķērso vēsturiskais tilts pār Šīšas upi. Rusnė iela, kas savieno Rusnes salu ar Šiluti, ieved tieši pilsētas centrā. Līdz pat Šilutei Jūrtaka ietilpst Nemunas deltas reģionālajā parkā, kur plašā apkārtnē pavasaros applūst Nemunas lejteces līdzenumi – mūsdienās lauksaimniecības zemes un dumbrāju meži (Žalgirių miškas).


VillageinNemunasdeltaRKphoto

Grūts71. posms. Šilutė – Ventė.

Cauri Nemunas reģionālajam parkam

Pa Klaipėdos un Aukštumalės ielām Jūrtaka iziet no Šilutes pilsētas Kintu virzienā (ceļš Nr. 4217), īsu brīdi virzās pa polderu dambja augšpusi (labi redzama Nemunas deltas zemiene, kas pavasaros applūst), izlokās pa lauku ceļu un atkal atgriežas uz Aukštmalės ielas (Nr. 4217). Pēc nepilniem 6 km Rūgailiai ciemā ceļa krustojumā Jūrtaka izmet loku pa kreisi Minijas virzienā, un pēc 1,5 km virzās pa labi, atkal atgriežoties uz Šilutė–Kintai ceļa. Pa augstu un garu tiltu Jūrtaka šķērso Minijas upi un Kintu dīķus. No šejienes paveras viena no neparastākajām Lietuvas piekrastes ainavām ar plašu zemienes un ūdeņu panorāmu. Pirms Poviliai ciema Jūrtaka nogriežas pa kreisi un turpmākos nepilnus 5 km virzās cauri lauksaimniecības zemēm, kur migrāciju laikā var vērot putnus. Tālāk Jūrtaka nogriežas uz piekrastes ceļa (Marių gatve, ceļš Nr. 2201), pa kuru pēc 5 km sasniedz Ventes ragu. No šī ainaviskā ceļa posma paveras plaši skati pāri Kuršu jomai (līča platums šeit ir 8–9 km) uz Kuršu kāpu. Gājējus priecē arī bijušie zvejniekciemi un dažādu krāsu, ar dekoratīviem elementiem rotātās ēkas. Posms ietilpst Nemunas deltas reģionālajā parkā.